dr Kinga Kowalska-Duplaga

dr Kinga Kowalska-Duplaga
- Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Krakowie-Prokocimiu - o wspólnym froncie rodziców i lekarzy w walce z alergią dzieci

Nasilają się problemy współczesnych społeczeństw z alergią pokarmową. Eksperci nie mają już wątpliwości – to choroba cywilizacyjna, groźna szczególnie dla dzieci w wieku niemowlęcym. Rodzice muszą więc szybko reagować, aby rozpoznać alergię. Powinni też swoje spostrzeżenia natychmiast konsultować z lekarzami.

Wyniki ogólnopolskiego sondażu wśród rodziców dzieci z alergią pokarmową przeprowadzonego niedawno przez firmę IBSS BIOMED S.A. pokazały, że u sześciorga na dziesięcioro dzieci respondentów alergię wykryto przed ukończeniem 6 miesiąca życia!

Czujność rodziców i wyciągane przez nich wnioski są bardzo cenną informacją dla lekarza, a doświadczony medyk nigdy nie lekceważy obserwacji opiekunów dziecka. Przestrzegam jednak przed samodzielnym działaniem. Często objawy różnych chorób mogą być bardzo zbliżone, a ich interpretacja przez osoby bez wykształcenia medycznego może stać się przyczyną błędów.

Wyniki sondażu wykazały także, że rodzice małych alergików poziom swojej wiedzy na temat alergii oceniają jako średni, dlatego często szukają informacji o chorobie i jej objawach w Internecie. Poszukiwanie informacji w sieci nie może i nie powinno zastąpić wizyty czy konsultacji lekarskiej. Dobrze też, jeżeli rodzice czy pacjenci konfrontują wiedzę internetową ze swoim lekarzem prowadzącym, zwłaszcza jeżeli chodzi o stosowane środki lecznicze czy modyfikowanie diety. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, gdyż bezkrytyczna (i często nadmierna) eliminacja produktów w diecie rozwijającego się młodego człowieka może stać się przyczyną poważnych niedoborów pokarmowych.

9.01.2012