Jak wybrać mleko zastępcze dla niemowląt?

Wiadomo nie od dziś, że mleko mamy jest dla nowo narodzonego dziecka najlepszym rozwiązaniem. Zapewnia wszystko to, co dziecku niezbędne jest do prawidłowego rozwoju, chroni przed chorobami, przed ewentualną alergią. I jest smaczne, na co wskazują zadowolone buzie najedzonych maluchów.

Najlepiej, jeśli dziecko karmione jest przynajmniej przez 6 miesięcy bez posiłków uzupełniających. To jest okres, który pozwala systemowi odpornościowemu malucha na tyle się wykształcić, że można zacząć podawać mu (oczywiście ostrożnie) nowe pokarmy. Nie zawsze jednak jest możliwe, żeby mama mogła karmić piersią. Wtedy z pomocą przychodzą producenci żywności dla dzieci.

Co zamiast mleka naturalnego?
Mleka modyfikowane mają różne przeznaczenie.
Dzieciom, których rodzice mają zdiagnozowaną alergię, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, podaje się mleka hipoalergiczne, oznaczone symbolem HA.

W składzie takiego mleka znajdują się:

  • zhydrolizowane białko – cząsteczki białka są tak rozdrobnione, że prawie zupełnie są pozbawione właściwości alergizujących i łatwo przyswajalne;
  • prebiotyki, które wspomagają rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, regulują pracę przewodu pokarmowego i pomagają zapobiegać zaparciom;
    witaminy A, C, D i E niezbędne we wszystkich procesach życiowych;
    tłuszcze – źródło energii, niezbędne do przyswajania witamin, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego;
    minerały takie jak żelazo, fosfor, wapń, jod, cynk;

Dzieciom ze zdiagnozowaną tzw. skazą białkową lub dzieciom po ukończeniu 6 m-ca – z alergią na białko soi, nietolerancją sacharozy, laktozy, galaktozy podaje się specjalne mleka modyfikowane przeznaczone dla alergików.
Takie mleka zawierają wysoko zhydrolizowane białko serwatkowe lub kazeinowe. Nie zawierają – w zależności od przeznaczenia – laktozy, sacharozy, galaktozy. Niektóre z nich zawierają zmodyfikowany skład tłuszczów i węglowodanów. W innych dodatkowo można znaleźć aminokwasy i trójglicerydy.

Jak dobrać właściwe mleko dla swojego dziecka?
Jeśli nie możesz karmić maluszka naturalnie i nie masz alergii jako matka ani tata dziecka, nie masz też problemu. Mleko hipoalergiczne HA będzie odpowiednie.
Jeśli macie alergię lub, jeśli u waszego dziecka już wystąpiły jej objawy, mleko musi dobrać lekarz.
Nie rób tego na własną rękę, bo zamiast pomóc możesz zaszkodzić. Te najbardziej specjalistyczne mleka przepisywane są na receptę i są częściowo refundowane.
(MF)