Naturalny poród zmniejsza ryzyko alergii

Naukowcy z amerykańskiego szpitala Henry'ego Forda udowodnili, że sposób porodu może wpływać na ryzyko wystąpienia alergii u dzieci przed 2 rokiem życia.

Z badań opublikowanych w The Journal of Allergy and Clinical Immunology wynika, że u dzieci urodzonych w sposób naturalny alergie występują rzadziej, niż u tych, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie.

Uważa się, że przejście przez kanał rodny naraża na ekspozycję na większą ilość różnego rodzaju bakterii, co z kolei sprawia, że układ immunologiczny maluszka jest lepiej przygotowany na kontakt ze światem zewnętrznym.

Okazuje się jednak, że o układ immunologiczny dziecka można zadbać już wcześniej, nawet przed jego urodzeniem. W tym samym badaniu naukowcy udowodnili również, że pociechy matek, które w ciąży nie unikały kontaktu ze zwierzętami, mają mniejszy wskaźnik immunoglobuliny E (IgE), czyli przeciwciała odpowiedzialnego za powstawanie reakcji alergicznych.

Dr C.Johnson, koordynatorka badań, uważa, że narażanie dziecka na kontakt z szeroką i różnorodną gamą mikrobakterii, zarówno w domu, jak i w czasie porodu wpływa na rozwój układu immunologicznego u dziecka.

Aby dojść do tych wniosków, przebadano 1.187 dzieci, urodzonych pomiędzy 2003 a 2007 rokiem. Poziom IgE mierzony był u nich w chwili narodzenia, po upływie 6 miesięcy, po roku i 2 latach.

Czytaj również: