Odczulanie - już dla 5-latków

Odczulanie - już dla 5-latków
Trwa ono ok. 4-5 lat. Jest skuteczne w leczeniu alergii na jad os i pszczół, alergicznego nieżytu nosa, łagodnej astmy oskrzelowej i niektórych postaci atopowego zapalenia skóry. Małym dzieciom - już od 12 m-ca życia - można tez bezpiecznie podawać leki III generacji.

Małe dziecko, podobnie jak osoba dorosła, poddająca się odczulaniu, po każdym zastrzyku musi pozostać pół godziny w poradni ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
Przed odczulaniem należy przeprowadzić testy skórne bądź oznaczenie swoistych immunoglobulin IgE w surowicy.

Jeśli jednak dziecko cierpi na chorobę autoimmunologiczną, przewlekłe zakażenia, ciężką astmę czy przyjmuje leki beta-blokery to w tym przypadku odczulanie nie jest wskazane, a nawet może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Oczywiście dla żadnego dziecka nie jest przyjemne podawanie szczepionek alergenowych w postaci zastrzyku. Są one jednak skuteczne i bezpieczne, choć na świecie popularne są też odczulania metodą doustną, podjęzykową czy donosową. Ale stosowanie leku jako kropel do nosa jest bardziej wygodne u dorosłych niż u małych dzieci, Francuzi i Włosi chętnie przyjmują immunoterapię pod postacią tabletek – takie środki są dostępne także w Polsce, ale niestety są wciąż dość drogie (ich koszt przekracza kilkukrotnie cenę za zastrzyk alergenowy). Nie są niestety refundowane.
(tj)