Unikaj środków chemicznych!

Unikaj środków chemicznych!
Utrzymanie czystości w domu nie oznacza konieczności stosowania silnych środków chemicznych, niezdrowych nie tylko dla dzieci, ale wszystkich domowników, a poza tym nieekologicznych. Jak sobie radzić bez nich?

Na szczęście istnieją mniej szkodliwe zamienniki działające z naprawdę dobrym rezultatem. A często lepsze niż ich chemiczne odpowiedniki.

Posiadają jeden niezaprzeczalny atut – są po prostu zdrowsze. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.

Oczyszczająca soda
To wspaniałe narzędzie do neutralizacji kwasów. Naturalnie odświeża i oczyszcza otoczenie. Nadaje się również do polerowania powierzchni. Soda sprawdza się w usuwaniu plam. W połączeniu suchej soli kuchennej z niektórymi składnikami daje jej właściwości proszku do szorowania.

Zbawienna cytryna
Sok cytrynowy po połączeniu z wodą i lodem ma niezwykłą moc. Kwas cytrynowy, który jest głównym składnikiem takiego roztworu wspaniale nadaje się do czyszczenia szkła. Ma również zastosowanie np. w czyszczeniu desek do krojenia i innych przedmiotów z drewna używanych w kuchni. Dodatkowo po połączeniu takiej mieszanki z oliwą z oliwkę powstaje roztwór, który dobrze konserwuje meble oraz nadaje im połysk.

Chlorek sodu
Znany także jako sól, można łączyć ze wspominanym już sokiem z cytryny. Efektem będzie wtedy roztwór, który jest skuteczny w walce z plamami ubrań oraz dywanów. Świetnie sprawdza się również w usuwaniu plam po czerwonym winie.

Skrobia kukurydziana
Może być używana do czyszczenia okien:. Pomocna jest również w odświeżaniu mebli. Pozytywnie działa także na ubrania.

Wonna pomoc
Olejek eukaliptusowy pomoże odświeżyć nam nasze mieszkanie. Ma wspaniały naturalny zapach. Wystarczy użyć kilka kropli podczas czyszczenia podłogi. Nadaje się również do powierzchni łazienki. Ma właściwości zmiękczające wodę oraz tkaniny wełniane.

Naturalny Boraks
To minerał, który hamuje rozwój pleśni. Ma właściwości, które zwiększają moc czyszczenia detergentów. Jest także dobry na plamy. Dodatkowo związki zawarte w boraksie znane są z działania eliminującego drobnoustroje, a także roztocza.

Czyszczący ocet
Ma nieprzyjemny zapach, ale to niezwykle przydatne narzędzie do czyszczenia. Może rozpuścić tłuszcz, a także zaschnięty wosk. Nadaje się do usunięcia metalicznego smaku w naczyniach. Należy pamiętać, żeby mieszać ocet używając około ½ szklanki octu na litr wody.

Więcej o skutecznym i bezpiecznym dla alergików czyszczeniu mieszkania, w szczególności kuchni i łazienki przeczytasz w dziale Środki czyszczące
(KS)