Aleksandra Czapla

Aleksandra Czapla
redakcja portalu Point.fm

W latach 1997-2007 odsetek dzieci alergicznych zwiększył się o 18 procent, oznacza to, że coraz więcej rodziców spotyka się z alergią na co dzień.

O ile jeszcze my – dorośli potrafimy stosunkowo skutecznie poradzić sobie ze skutkami alergii, o tyle nasze dzieci skazane są często na uciążliwości, których zupełnie nie rozumieją i z którymi nie potrafią sobie poradzić. Naszą rolą jest więc po pierwsze zabezpieczenie najmłodszych przed alergią, a po drugie ulżenie im w znoszeniu skutków tej przykrej cywilizacyjnej dolegliwości.

Któż lepiej niż rodzic wie o zwyczajach i specyfice charakteru dziecka? Tak samo jak doskonale orientujemy się jakie są ulubione dania naszego malucha, jakie lubi piosenki i filmy, których kolegów darzy szczególną sympatią, powinniśmy wiedzieć na jakie substancje dziecko jest nadwrażliwe. Naturalnie wiedza ta nie zostanie nam przekazana z dnia na dzień, wszystko wymaga podjęcia pewnej aktywności. Świadomy rodzic wie na czym polega działanie alergenów, kiedy wykonać testy alergiczne czy jakie są najpopularniejsze substancje uczulające, a przede wszystkim sam wie czy i na co ma alergie.
To od nas – rodziców zależy czy alergia będzie dla naszego malucha pasmem nieprzyjemności czy tylko czasową uciążliwością.