Marta Stasińska

Marta Stasińska
miesięcznik „Bliżej Przedszkola”, Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Zdrowy styl życia jest w dzisiejszych czasach hasłem chętnie lansowanym przez media. Chodzi jednak o to, by nie były to puste słowa, mające na celu przede wszystkim przyciągnięcie jak największej liczby potencjalnych klientów. Dzieci biorą przykład z nas, dorosłych. Ogromnym problemem współczesnego człowieka jest pośpiech i ciągły brak czasu.

Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia wygospodarować przynajmniej kilka minut – chociażby przy okazji wspólnego posiłku – i porozmawiać z dzieckiem na temat zdrowego odżywiania. Warto już od najmłodszych lat wpajać dzieciom właściwe nawyki żywieniowe oraz wyczulać je na zabiegi stosowane przez reklamodawców zachwalających produkty, które niejednokrotnie nie mają żadnej wartości odżywczej.

Dobrze jest uświadomić maluchom, że natura jest źródłem wielu zdrowych i smacznych składników, przekąski w postaci kolorowych kanapek, sezonowych owoców i warzyw, orzechów, nasion czy kiełków mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm oraz że nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, co jemy.

Im wcześniej dzieci się dowiedzą, że zachwalane w reklamach chipsy, batoniki, napoje mają negatywny wpływ na nasz organizm, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą świadomymi, odpornymi na manipulację konsumentami.